X

8 древни града, които остават загадка и до днес (ЧАСТ 2)

Знаете ли, че … по света е пълно с най-различни останки от много древни градове, които крият множество мистерии и загадки. Възходи и падения, които и до днес вълнуват въображението на много хора. Представяме ви 8 древни града, които са загадка и до днес...
07.05.2016 / 19:40
0

Знаете ли, че … по света е пълно с най-различни останки от много древни градове, които крият множество мистерии и загадки. Възходи и падения, които и до днес вълнуват въображението на много хора. Представяме ви 8 древни града, които са загадка и до днес:

 

 

Мачу Пикчу в Перу

 

Загадките свързани с този древен град са много. Империята на Инките е една от любимите теми на мнозина учени по света, която се е простирала на териорията на днешните Перу, Еквадор, Боливия, Чили и Аржентина, преди испанските нашественици да нападнат и да разрушат градовете като изгарят сградите и огромно количество записи на „кипу“ (писмеността на инките, която представлява система от възли върху въжета).

 

Учените знаят доста за архитектурата и технологиите на инките, но прекалено малко за древният град Мачу Пикчу, който е бил един от главните им градове. Учените все още не могат да разчетат това, което е останало от писмените записи. Другата мистерия за учените, е как са поддържали тази огромна империя без нито едно тържище. Факт е, че и в Мачу Пикчу, и в останалите градове на инките пазари не е имало. Тази разлика е огромна в сравнение с другите градове, които са изградени около централни градски пазари. Някой ден науката ще отговори на основният въпрос: „Как е съществувала една цивилизация без  видими признаци за икономика“, но до ни остава само загадката.

1462638841Broj_1112pr1.jpg

 

Велико Зимбабве в Зимбабве

 

Това е една от най-големите загадки на Южна Африка. Огромен град, ограден от крепостни стени, по-известни като Велико Зимбабве.  Градът по онова време е имал към 30 000 жители и най-голямо процъфтяване се наблюдава в периода 1200 – 1450 г. Тогава е бил център на търгоия, който се разпрострирал чак до Индия и Китай. Града е печелел много добре от търговци, които изливали богатството си именно там, златото от близките мини също е играло важна роля и огромните стада добитък. Все пак градът остава загадка заради това, че не е ясно докъде се простирало влиянието му, нито с какво друго са се занимавали жителите му.

Advertisment

 

Вижте още: 5 свръхестествени събития, променили историята

 

Знае се, че е бил напреднал в техническо отношение. Подобно на много градове по онова време обаче, Велико Зимбабве претърпява мистериозен крах. Учените смятат, че за този крах може би е допринесъл гладът, настъпил след изтощаване на насищата, или промяната в търговските маршрути. Учените се надяват в скоро време да разберат повече за това какъв е бил поминъка на жителите на града и с кого са търгували, което ще помогне за по-доброто разгадаване, какво е довело до мистериозния му залез.

1462638841zimbabwe_ruins.jpg

 

Паленке в Мексико

 

Град Паленке е бил най-големият и най-добре запазен в момента от градовете държави на древните маи. Паленке е емблематичен за мистерията на тази цивилизация, която завладява голяма част от днешните Мексико, Гватемала, Белиз и Хондурас, и после изчезва почти без обяснение. Въпреки това, в момента, в Централна Америка има много живи наследници на маите, които не знаят защо големите им градове били разрушени и накрая изоставени през XV век.

 

Вижте още: 5 необясними загадки от живота, за които науката няма отговор

 

Паленке е бил в разцвета си по време на класическия период на маите, от около 700 до 1100 г. Подобно на много градове на маите, Паленке е имал храмове, дворци и тържища. Но този град, който се намира в днешната област Чиапас, има едни от най-детайлните скулптури и надписи, предоставяйки на историците информация за царете, битките и всекидневието. Теориите защо са изоставени тези градове включват войни, глад и климатични промени.

1462638841286.jpg

 

Каокия в САЩ

Advertisment

 

Този град се намира край Мисисипи близо до днешен Сейнт Луис. В продължение на много години този град е бил най-големият в цяла Северна Америка. Обитателите на този град са строили огромни земни могили, които могат да се видят и днес, също и обширни площади, които служели за пазари и места, където хората се срещали. Градът имал сложни земеделски практики. Разцвета на Каокия е бил в периода 600 и 1400 година.

146263884133585_650__3.jpg

Вижте още: 8 древни града, които остават загадка и до днес (ЧАСТ 1)

 

С изпозването на този уебсайт се съгласявате с използването на бисквитки от наша страна. Повече можете да научите на Политиката за бисквитките

Съгласен съм