или
Знаете ли, че … учени са открили изключително важен факт за течната вода на Марс. Те са открили, че тя не само потича, но и кипи. Това ново откритие е решаващо за една от най-големите загадки на Червената планета, пише Gizmodo.
Учените са постоили камера, която симулира условията и атмосферата на Марс. Поставяйки лед в камерата те видяли, че при стопяването си водата от него потича, но изненадващо, докато тече, тя също и кипва. Най-интересното е, че това кипене не е предизвикано от температурата, а от атмосферното налягане. Целият процес е напълно достатъчен, за да повлече със себе си прах, кал и други частици от повърхността.
Вижте още: Северният полюс, бавно напредва към Лондон
"Атмосферното налягане на Марс е много по-ниско от това на Земята, което означава, че водата кипи при много по-ниска температура", споделя Сюзан Конуей, която е съавтор на изследването.
Марс притежава налягане от пет до десет милибара, което означава, че водата винаги ще кипи без значение от температурата. Учените стигат и до още един извод – кипенето намалява живота на водата в течно състояние и така се създава среда, която не е благоприятна за микроорганизмите.
Вижте още: Създадоха електронна светеща кожа (ВИДЕО)
С изпозването на този уебсайт се съгласявате с използването на бисквитки от наша страна. Повече можете да научите на Политиката за бисквитките