или
Знаете ли, че ... със Северният полюс се случва нещо наистина фрапиращо. Най-северната точка на планетата ни мистериозно променила посоката си на движение през 2000-та година, насочвайки се на изток към Гринуичкия меридиан, пише New Scientist. Скоро учените разбират, че причината за тази мистерия е в това, че е настъпила промяна на преразпределението на водата на сушата, както и на топящия се полярен лед.
През последното столетие учените наблюдават подробно движението на Северният полюс като оста на въртене на Земята, а с нея и физическото местоположение на Северния полюс, са се премествали с около десет сантиметра на година, към залива Хъдсън в Канада. Основната причина за това движение е било преразпределението на масата вследствие на наместването на земната кора след края на последния ледников период.
След 2000 година обаче се наблюдава драматично 75-процентово преместване, насочено по протежение на Гринуичкия меридиан. Доказателства предполагат, че причината в следствие на потъването на ледените пластове в Гренландия и Антарктика, предизвикано от промените в климата.
Най-новото изследване подчертава, че изместването се дължи на промяната на разпределението на водата на сушата. Ръководителят на проучването Сурендра Адхикари от NASA казва „За пръв път разполагаме с надеждни доказателства, че промените в разпределението на вода на сушата в глобален мащаб също променя посоката, в която се движи оста“. За пример той дава Индийският субконтинент и Каспийско море, които губят огромни количества вода, което избутва оста на изток. За да разберат каква е взаимовръзката между разпределението на водна маса и ориентацията на земната ос между 2002 и 2015 година, учените са използвали данни от сателита GRACE.
Адхикари също споделя, че тези резултати хвърлят светлина и върху друга дългогодишна загадка - какво причинява колебанията на оста на всеки няколко години. Благодарение на тях става ясно, че колебани се дължат на промени във водната маса по повърхността на цялата планета.
С изпозването на този уебсайт се съгласявате с използването на бисквитки от наша страна. Повече можете да научите на Политиката за бисквитките