или
Знаете ли, че ... за всички хора добрият сън е най-лесният и важен начин да имат пълноценен и успешен ден. На всички обаче са ни се случвали необясними неща по време на сън, за които дори рядко се замисляме, а дори и това да стане, не можем да си обясним тези странни неща, които често ни пречат да получим жадуваната от нас дрямка или сън. С тази статия и с помоща на науката ще се опитаме да обясним някои от най-странните навици, които човек прави докато спи.
Усещането за рязко падане
Обикновено, когато човек сънува, тялото му е сковано, но има моменти, когато се случва така, че започвате да сънувате преди пълното му отпускане. В този момент, сънища, които представляват падане от някъде или спъване например, създават доста стряскащо усещане. Вероятните причини за това са стреса и умората.
Говоренето насън
Този феномен често се свързва с прекалената употреба на алкохол, недостига на сън или повишения стрес. Изразява се, когато човек започне да говори или да издава несъзнателни звуци в съня си. Речта често пъти дори е безсмислена, което изглежда странно.
Ходенето насън
Всички сме чували думата „сомнамбул“... именно тази дума опреличава човека, който ходи насън. Всички сблъскали се с този феномен лично, заявяват по-късно, че не помнят нищо. Сомнамбулството е един от най-добре изучените навици свързани със съня до момента.Причини за този феномен са алкохолът, някои лекарства и стресът.
Парализата по време на дрямка
Този феномен се проявява точно в моемента преди да се събудим, когато всеки един от нас има усещането, че е буден, но още не може да се движи свободно. Тук научното обяснение е, че мозъка се събужда преди тялото, което трябва да задвижи мускулите. Явлението често е стряскащо, но безопасно.
Папкането насън
Много хора стават и се хранят насън, предпочитайки предимно сладките и калорични храни, някои дори го правят по над 3 пъти на вечер. Възможно е дори да пробвате някоя странна комбинация, която реално не бихте и помислили, че може да пробвате. Колкото и смешно да звучи, тази работа е опасна, защото крие риск от порязване с нож.
Познатото до болка на всички... ХЪРКАНЕ!
Всички хора хъркат и мъжете, и жените, и ДА, ако ви кажат, че сте хъркали, то най вероятно е така, недейте да отричате, все пак сте спали. Често пъти причините за хъркането са лекарства, алкохол, прекалено мека възглавница или наднормено тегло. Няма повод за притеснения, но в много редки случаи това е породено от високо кръвно, затлъстяване, порок на сърцето, дори и инсулт.
Секса в просъница
Проучване на над 800 пациенти показва, че 8 процента страдат от този феномен. Феноменът представлява започване на секс с партняра в просъница. Нучните обяснения на този етап са все още активният мозък или пък еротичен сън.
Шофирането насън
Този изключително опасен феномен е предизвикал доста пътни инциденти. Някои сомнамбули успяват да се качат в автомобила си и да го подкарат, понякога дори на дълги разстояния. През цялото време те не се събуждат. Навикът остава най-опасният сред изброените, предизвикан най-често от силни лекарства,изтощение или алкохол.
Паническата атака
Този феномен е срещан най-често в децата или подрастващите, и по рядки във възрастните. Представлява внезапно усещане за страх или паника, което усещане може да продължи между 2 и 20 минути, често този феномен е доста плашещ. Често атаките се причиняват от разстроства в съня, травми по главата или мигрена. Ако видите човек, който в момента изживява такъв момент по-добре не го будете.
Внезапното събуждане
Около 70% на хората се е случвало тъкмо да се унесат и след миг внезапно да скочат от леглото. Научното обяснение е, че това събуждане възниква, когато сме на път да заспим и често това причинява ускорен пулс и усещане за паника.
Неконтролируемото мърдане на очите
На всеки се е случвало да наблюдава някой, който спи и тялото му е в покой, и да започне да мърда очните си ябълки неконтролируемо, нали? Това реално е фазата при спящия, когато сънищата изглеждат най-реални. Дори и човекът пред вас да е с широко отворени очи, не се притеснпвайте – той спи наистина.
С изпозването на този уебсайт се съгласявате с използването на бисквитки от наша страна. Повече можете да научите на Политиката за бисквитките